Para español, seleccione de la lista

2020 State Winners

The following teachers and students received awards at the 2020 Florida History Day state competition.

Junior Historical Paper

Placement

Entry 

1st Place

Prisha Sherdiwala
Breaking Barriers with a Handful of Salt: The Salt Movement of 1930
Dunedin Highland Middle School (Pinellas)
Teacher: Teresa Bergstrom

2nd Place

Liam Infanger
Voyage of the Endurance: How Shackleton's Expedition Broke Barriers in the Face of Adversity
Charles S. Rushe Middle School (Pasco)
Teacher: Danielle Smith

3rd Place

Derek Smith
Van Cliburn: The American Sputnik
Homeschool (Santa Rosa)
Teacher: Caroline Smith

Senior Historical Paper

1st Place

Victor Xie
Breaking Barriers to Provide Food, Freedom, and a Future: The Berlin Airlift’s Quest to Beat the Blockade
St. Petersburg High School (Pinellas)
Teacher: Angela Hack

2nd Place

Eric Lee
From Lotus Shoes to High Heels: The Treacherous Path to Women’s Rights in China
Stanton College Preparatory (Duval)
Teacher: Lisa Koehler

3rd Place

Elijah Smith
We Play All or None: How Playing a Game Broke Down the Barriers in College Football
Homeschool (Santa Rosa)
Teacher: Caroline Smith

Junior Individual Documentary

1st Place

Rishit Shaquib
Harvey Wiley; The Man who Changed America One Bite at A Time
Howard Middle School (Marion)
Teacher: Pamela Earnest

2nd Place

Elizabeth Patrick
Breaking Barriers: The Freedom Struggle
Celebration School (Osceola)
Teacher: Jesi Lehman

3rd Place

Larissa Samson
Helen Keller A Blind Visionary: Breaking Barriers through Societal Change
Dunedin Highland Middle School (Pinellas)
Teacher: Teresa Bergstrom

Junior Group Documentary

1st Place     

Reagan Fitzgerald, Raegan Matthews
Operation Breaking Gender Barriers: The Hello Girls in WWI
Dunedin Highland Middle School (Pinellas)
Teachers: Teresa Bergstrom

2nd Place

Allister Jones, Annabel Jones
Breaking the Barriers of Polio: Identifying the Disease, Challenging the Virus, and Conquering its Devastating
Homeschool (St. Johns)
Teacher: Tammy Jones

3rd Place

Kenny Denison, Brandon Fritz
Breaking Barriers: Apollo 11
Calvary Christian Academy (Broward)
Teachers: Richard Blatz

Senior Individual Documentary

1st Place

Emily Hayes
One Small Step, One Giant Leap: The Groundbreaking Flight of Apollo 11
Tarpon Springs High School (Pinellas)
Teacher: Joshua Armstrong

2nd Place

Lucy Guo
Breaking Barrier After Barrier: The Women's Suffrage Movement
Seminole High School (Seminole)
Teachers: William Lyons

3rd Place

Roberto Lachner
Breaking Barriers Across Cultures and Countries: Van Cliburn
Ponte Vedra High School (St. Johns)
Teacher: Philip Sabado

Senior Group Documentary

1st Place

Jonathan Currie, Gregory Glasscock, Leddon Zwack, Zachary Hahn, Nico Bottonia
"Uncle Wiggly Wings": The Story of Colonel Halvorsen and the Berlin Airlift
Shorecrest Preparatory School (Pinellas)
Teacher: Ron Heller

2nd Place

Jordan Brewster, Maximillian Hanson, Alana Joan Braddock
Robert Smalls: From Slavery to U.S. Congressman
Real Life Christian Academy (Lake)
Teacher:Steve Lebron

3rd Place

Yanni Mazza, Tia Mummau
Balancing the Scales: Breaking Barriers of Discrimination and Bias Towards Minorities and the Mentally Ill in Death Penalty Sentencing
Odessa Christian School (Hillsborough)
Teachers: Amanda Mummau

Junior Individual Performance

1st Place

Jacquelyn Ruffini
World War II WASPs Breaking the Aviation Gender Barrier
Hobbs Middle School (Santa Rosa)
Teacher: Stephanie Mainer

2nd Place

Clara Powell
The Most Dangerous Woman in America: Jane Addams
King Middle School (Santa Rosa)
Teacher: Eula Early

3rd Place

Themily Figueras
Bernhardt: The Woman Hamlet
Howard Middle School (Marion)
Teacher: Pamela Earnest

Junior Group Performance

1st Place

Vasilios Stathopoulos, Marina Stathopoulos
Breaking the Barriers of Pain and Inequality: Frida Kahlo -Revolutionary Artist, Political Activist & Cultural Icon

Plato Academy Tarpon Springs (Pinellas)
Teacher: Andreas Mandelos

2nd Place

Charles Wain-Nye, Mackenzie Wallace
Breaking Barriers Out of Left Field: The All-American Girls Professional Baseball League
Dunedin Highland Middle School (Pinellas)
Teachers: Teresa Bergstrom

3rd Place

Riley Shanahan, Morgan Small
Broadway Cares / Equity Fights AIDS
American Heritage School Of Boca/Delray (Palm Beach)
Teacher: Mindy Greenberg

Senior Individual Performance

1st Place

Max Mateer
An Elephant Proves Its Metal and a Bellwether Boom is Born
Pensacola High School (Escambia)
Teacher: Michael Jones

2nd Place

Evelyn Colon
Fanny Hensel: The Mendelssohn Family's Hidden Figure
Largo High School (Pinellas)
Teachers: David Koehler

3rd Place

Elise Tong
Soong Mei-ling: Breaking the Barriers Between Women and
Politics

Largo High School (Pinellas)
Teachers: David Koehler

Senior Group Performance

1st Place

Reagan Wells, Sierra Smith, Mary Katherine Rookis, Knoxye Grinstead
Breaking News: The Story of the Women's Army Corps
Seacoast Collegiate High School (Walton)
Teachers: Kasi Coulther

2nd Place

Rachael Miller, Ria Reynolds
Dancing to Freedom
Leon High School (Leon)
Teacher: Jeannine Meis

3rd Place

Ellie Brannan, Hayley Crews
"Hey Siri, Open Google Translate"
Weeki Wachee High School (Hernando)
Teacher: Damien Clark

Junior Individual Exhibit

1st Place

Mia Lopez
The Great Bridge
American Heritage Junior High School-Plantation (Broward)
Teacher: Leslie Porges

2nd Place

Ashby Thompson
Freedom Riders
Sarasota Middle School (Sarasota)
Teacher: Jennifer Jaso

3rd Place

Morgen Leithe
Hedy Lamarr: Hollywood Beauty Invents Innovative Technology
East Lake Middle School Academy of Engineering (Pinellas)
Teacher: Oren Schlierer

Junior Group Exhibit

 1st Place

Vasili Makryllos, Michalia Makryllos
John Gorrie: Ice, Ice Baby!
Plato Academy Charter School (Pinellas)
Teacher: Andreas Mandelos

 2nd Place

Claire Byram, Caroline Robertson
Standing Up to Be Counted: Breaking Barriers for the Ballot
Windy Hill Middle School (Lake)
Teacher: Music Brunetto

 3rd Place

Hunter Griffin, Christian Owens
'Air Bridge to Berlin:' The Berlin Airlift Breaking Barriers in History
Breakfast Point Academy (Bay)
Teacher: Christine Sermons

Senior Individual Exhibit

1st Place

Amy Meng
Elizabeth Blackwell: Breaking Gender Barriers in the Field of Medicine
Fort Myers High School (Lee)
Teacher: Deb Dailidonis

2nd Place

Jasmine Hernandez-Roncevic
The G.I. Bill: Unbelievable Bipartisanship Affair
Stanton College Preparatory (Duval)
Teacher: Lisa Koehler

3rd Place

Cecelia Plass
Breaking Barriers in Laparoscopic Surgery "Cutting Edge Technology Brings the Cutting of Barriers"
Pine View School (Sarasota)
Teacher: Carol LaVallee

Senior Group Exhibit

1st Place

Emma Carroll, Journey Davis
Fred Rogers - Breaking Barriers Through Public Television
Pensacola High School (Escambia)
Teacher: Michael Jones, James Ramey

2nd Place

Sarah Henderson, Lauren Ludwig
Women of Apollo: Turning Stumbling Blocks Into Stepping Stones
Real Life Christian Academy (Lake)
Teacher: Steve Lebron

3rd Place

Jordan Grossman, Megan Dreibelbis
Pioneering Across Scientific Boundaries: Vaccines
Stanton College Preparatory (Duval)
Teacher: Lisa Koehler

Junior Individual Website

1st Place

Chloe Barreto-Massad
Breaking Barriers to Achieve Women's Rights by Making History: The Women's Suffrage Movement
American Heritage School Of Boca/Delray (Palm Beach)
Teacher: Mindy Greenberg

2nd Place

Austin Vo
Overcoming Barriers in a Journey to Equality: The 1961 Freedom Riders
Dunedin Highland Middle School (Pinellas)
Teacher: Teresa Bergstrom

3rd Place

Anna Uszok
Jacqueline Cochran Breaking the Sound Barrier, Breaking the Barriers of Her Generation
Gulf Breeze Middle School (Santa Rosa)
Teacher: Grace Freeman

Junior Group Website

1st Place

Danielle Kruk, Olivia Vafeas
Dr. Gladys West: The Barrier-Breaking Mathematician Who Helped Create the Global Positioning System (GPS)
Sarasota Middle School (Sarasota)
Teacher: Jennifer Jaso

2nd Place

Luke Layman, Ashtyn Eckert, Kyleigh Davis, Abigail Liptrap, Iman Alinani
Horace Mann: Breaking the Educational Barrier
Farnell Middle School (Hillsborough)
Teacher: Holly Hartman

3rd Place

Cruz White, Maddox Sicilian
Morse’s Remorse Changed The Course: Breaking the Barrier of Quick Long Distance Communication
Patriot Oaks Academy (St. Johns)
Teacher: Mary Campbell

Senior Individual Website

1st Place

Kasha Tyranski
Breaking the "Untouchable" Barrier: India's Dalit Buddhist Movement
St. Petersburg High School (Volusia)
Teacher: Angela Hack

2nd Place

Gracie Garris
Ellen Swallow Richards: Cleaning Up Outdated Views
Creekside High School (St.Johns)
Teacher: Laura Bagby

3rd Place

Anjali Khanna
Virgil D. Hawkins: Fighting for Equal Acceptance to University of Florida's Law School
Father Lopez High School (Pinellas)
Teacher: Christopher Harvey

Senior Group Website

1st Place

Mia Marcotte, Sara Picking
The Human Genome Project
Largo High School (Pinellas)
Teacher: David Koehler

2nd Place

Alex Gallardo, Isabella Marcon, Javokhirbek Anvarjonov, Kayla Kisseln
Valentina Tereshkova - The First Woman in Space
Cooper City High School (Broward)
Teacher: Emily Rodriguez

3rd Place

Julia Lubitz, Amanda Mickler, Amy Heaton
Fleeing Fidel & Finding Florida: The Mariel Boatlift an Immigration Breakthrough
The King's Academy (Palm Beach)
Teacher: Nicole Berger